niedziela, 8 lutego 2015

CIEKAWOSTKI /FAKTY /MITY...

   Zaczyna się niemiecka okupacja.
 Co na to wszystko polscy sojusznicy? Co z zapewnieniami o pomocy, tak gorliwie składanymi przez Francję i Wielką Brytanię, jeszcze w sierpniu? 3 września, oburzone najazdem na tereny Rzeczypospolite, wypowiadają wojnę, tyle że zamiast spieszyć na pomoc Polakom, koncentrują się na obronie własnyvch interesów. Dwa dni póżniej wojska francuskie stają wzdłuż  swojej granicy naprzeciw niemieckich oddziałów, ale kończy się na klku akcjach zaczepnych i potyczkach. Hitler planuje  rozpocząć ofensywę  przeciw Francji dopiero 12 listopada  pod warunkiem, że pogoda będzie sprzyjająca. Francuzom  również nie spieszy się  do ataku. W Europie trwają próby zawarcia  porozumienia  pokojowego-mediatorami chcą być król Belgii i królowa Hiszpanii- ale Hitler tak jest pewny powodzenia na Zachodzie ,że je odrzuca. O wiele więcej dzieje się na morzu. Natychmiast po wypowiedzeniu wojny przez  Francję i Wielką Brytanię niemieckie naczelne dowodztwo wydaje rozkaz  podjęcia wojny handlowej z Anglikami. Okręty podwodne zaczynają czatować na konwoje. Tymczasem  Wielka Brytania ogłasza blokadę  morską Niemiec, a jej flota  rusza patrolować niemieckie szlaki  handlowe. Rozpoczyna się bitwa o Atlantyk, a także działania w powietrzu. Pierwszy lot nad terytorium wroga  brytyjski samolot Blenheim wykonuje 3  września, ale jest to tylko zwiad. W nocy nad Hamburg, Bremę i Zagłębie Ruhry  leci 10 bombowców typu Whitley. Zamiast bomb zrzucają  13 ton ulotek. Podobnie dzieje się 1 pażdziernika kiedy to 3  brytyjskie maszyny pojawiają się nad Berlinem. Obie strony-RAF i   LUFTWAFE  mają zakaz bombardowania nieprzyjacielskiego terytotium. Anglicy nie są gotowi do wojny, a Niemcy mają nadzieję na zawarcie pokoju z Brytyjczykami. I dlatego zarówno brytyjski  Korpus  Ekspedycyjny spokojnie przeprawia się  przez Kanał La Manche do Francji, jak i jednostki niemieckie , nie niepokojone  przez lotnictwo, przenoszą się z Polski na Zachód.

 A tymczasem, po miesiącu walk o stolicę,brak wody, żywności i amunicji , katastrofalna sytuacja ludności cywilnej, zmusi  dowództwo obrony cywilnej  Warszawy, do kapitulacji. Stolica poddała się 28 września1939 r. Niemieckie wojska, jako główny cel postawiły sobie ,zajęcie  Warszawy. Załoga wojskowa i mieszkańcy Warszawy wytrzymali  nawały ogniowe i mimo  olbrzymich strat,bohatersko  odpierali natarcia niemieckie aż trzy tygodnie.Warszawa płonie.
  ZAPRASZAM NA NASTĘPNĄ DAWKĘ CIEKAWOSTEK......JUŻ JUTRO.......
====================================================================
Księgarnia "Selkar' proponuje:"Sergiusz Piaseckiw III Rzeczypospolitej'   Autorka przybliża  postać tego polskiego znanego pisarza  i omawia odbiór jego twórczości przez czytelników  w okresie III Rzeczypospolitej,ten polski publicysta, polityczny,oficer wywiadu, żołnierz  Armii Krajowej- ukazywał życie  w Rosji sowieckiej, często z własnego doświadczenia>>>>>>>>>>
             http://selkar.pl/aff/roma/publicystyka-sergiusz-piasecki-w- III-rzeczospolitej.html
=======================================================================

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz